Clicky

Kremacja zwłok - jak przebiega cały proces?

Kremacja to jedna z opcji pochówku najbliższego. Dla wielu osób jest to nowa i nieznana procedura, dlatego warto przybliżyć proces kremacji zwłok, aby zrozumieć jak on przebiega oraz jakie są jego zalety.

Przygotowanie do kremacji

Przed przystąpieniem do kremacji, zwłoki są skrupulatnie przygotowywane do tego procesu. W pierwszej kolejności, ciała są umieszczane w specjalnych trumnach przeznaczonych do spopielania. Trumny te wykonane są z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno sosnowe lub sklejka, które szybko ulegają spaleniu bez powstawania szkodliwych substancji. Kolejnym etapem jest identyfikacja zwłok – na ciele oraz trumnie umieszczane są identyfikatory z unikatowym numerem seryjnym. Dzięki temu można śledzić proces kremacji i bez problemu przypisać prochy do właściwej osoby po zakończeniu procedury. W trakcie przygotowań usuwa się też wszelkie elementy metalowe, takie jak biżuteria, protezy czy wszczepione stymulatory serca, które mogą utrudniać spopielanie się zwłok i zanieczyszczać środowisko.

Proces spalania

Po dokonaniu wszystkich przygotowań, następuje etap właściwej kremacji zwłok, która odbywa się w specjalnych piecach kremacyjnych. Na samym początku procesu, trumna z ciałem jest umieszczana w komorze paleniskowej pieca, który jest podgrzewany do bardzo wysokich temperatur – nawet do 1000°C. Dzięki takiej temperaturze, trumna natychmiast zostaje poddana działaniu ognia, a wraz z nią ciało zmarłego. W trakcie kremacji dochodzi do stopniowego spalania zwłok i powstawania tzw. kości spopielonych – to one stanowią prochy po zmarłym.

Czas trwania procesu kremacji może wynosić od 60 do 90 minut, w zależności od indywidualnych cech zwłok oraz rodzaju użytej trumny. Po zakończeniu spalania, prochy są przekładane do specjalnego młyna, który redukuje je do jednorodnej konsystencji – tego typu urządzenia zapewniają nie tylko estetykę samego produktu, ale także troskę o higienę. Ostatecznie, prochy są umieszczane w urnie wybranej przez rodzinę zmarłego, a urna zostaje przekazana bliskim do celów pochówku.

Kremacja zwłok to proces, który dla wielu osób może sprawiać obawę i niepokój ze względu na swoją innowacyjność. Wybór kremacji to decyzja bardzo indywidualna, związana z przekonaniami oraz oczekiwaniami każdego z nas.

 • "Nie żyjemy, aby umierać...ale umieramy, aby żyć wiecznie"

  M. Buchberger
Wysokiej klasy pogrzeby oraz usługi kamieniarskie
Zapraszamy do sprawdzenia
naszej oferty usług pogrzebowych
ORKUS PROFESJONALNE USŁUGI POGRZEBOWE
Salon Pogrzebowy „Orkus” od roku 1990 cieszy się w Szczecinie renomą profesjonalnej firmy, która kredyt zaufania udzielony w dniach żałoby spłaca z szacunkiem i rzetelnością. Nasza misja obejmuje wsparcie bliskich zmarłej osoby i realizację przedstawionej koncepcji pochówku w atmosferze powagi i godności. Zgłoszenia możliwości współpracy przyjmujemy całą dobę. 
DANE DO KONTAKTU:
Salon usług pogrzebowych ORKUS
 • ul. Ku Słońcu 19
  71-073 Szczecin
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Biuro: tel. 91 485 63 33
  Biuro: fax. 91 485 64 44
  Biuro: kom. 601 794 048
 • Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe:
  tel. 91 485 68 56
ORGANIZACJA POGRZEBÓW:
OFERTA SPRZEDAŻY:

Copyright © 2023 www.orkus.com.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.