Clicky

Jak przewozi się zmarłego?

Przewóz zmarłego to jedno z kluczowych i niezbędnych etapów organizacji pogrzebu. W tym wpisie dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie czynniki wpływają na prawidłowe jego przeprowadzenie.

Formalności prawne związane z przewozem zwłok

W Polsce transport zwłok wymaga załatwienia niezbędnych formalności i zachowania określonych wymogów prawa. Przewóz zwłok może być realizowany tylko przez specjalistyczne zakłady pogrzebowe, które posiadają właściwe uprawnienia oraz odpowiednie pojazdy spełniające normy sanitarno-higieniczne. Po uzyskaniu zgody prokuratora lub lekarza sądowego na przewóz zmarłego, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania zgody na transport ciała oraz aktu zgonu. W przypadku przewozu zwłok do innego kraju, konieczne jest również załatwienie formalności związanych z przekroczeniem granicy oraz respektowanie lokalnych przepisów prawa. Niektóre kraje wymagają na przykład dodatkowych badań lekarskich czy oznakowania trumny.

Wybór odpowiedniego środka transportu i przygotowanie ciała

W przypadku lokalnego przewozu najczęściej stosuje się specjalnie przystosowane samochody karawanowe, które są wyposażone w odpowiednie chłodzenie oraz system mocowania trumny. Przed przewozem ciało zmarłego zostaje umyte, ubrane i odpowiednio zabezpieczone, by zapewnić godne i bezpieczne warunki transportu oraz szacunek dla zmarłego.

W przypadku dłuższych tras, zwłaszcza międzynarodowych, istnieje możliwość przewozu zwłok drogą powietrzną, wymagająca dodatkowych formalności oraz opłat. W takim przypadku pochówek może odbyć się w trumnie hermetycznej, która dodatkowo chroni ciało przed uszkodzeniami i zmianami atmosferycznymi.

Szybkość, z jaką należy zorganizować przewóz zwłok, wynika z przepisów prawa oraz potrzeby wywiązania się z obowiązków wobec zmarłego, jego rodziny i społeczności. Istotne jest również przestrzeganie procedur sanitarnych i higienicznych, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego. Na koniec warto podkreślić, że każdy przypadek przewozu zmarłego wymaga indywidualnego podejścia oraz uwzględnienia specyfiki danej sytuacji i oczekiwań rodziny.

 • "Nie żyjemy, aby umierać...ale umieramy, aby żyć wiecznie"

  M. Buchberger
Wysokiej klasy pogrzeby oraz usługi kamieniarskie
Zapraszamy do sprawdzenia
naszej oferty usług pogrzebowych
ORKUS PROFESJONALNE USŁUGI POGRZEBOWE
Salon Pogrzebowy „Orkus” od roku 1990 cieszy się w Szczecinie renomą profesjonalnej firmy, która kredyt zaufania udzielony w dniach żałoby spłaca z szacunkiem i rzetelnością. Nasza misja obejmuje wsparcie bliskich zmarłej osoby i realizację przedstawionej koncepcji pochówku w atmosferze powagi i godności. Zgłoszenia możliwości współpracy przyjmujemy całą dobę. 
DANE DO KONTAKTU:
Salon usług pogrzebowych ORKUS
 • ul. Ku Słońcu 19
  71-073 Szczecin
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Biuro: tel. 91 485 63 33
  Biuro: fax. 91 485 64 44
  Biuro: kom. 601 794 048
 • Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe:
  tel. 91 485 68 56
ORGANIZACJA POGRZEBÓW:
OFERTA SPRZEDAŻY:

Copyright © 2024 www.orkus.com.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.