Clicky

Co jest potrzebne, aby dokonać ekshumacji zwłok?

Ekshumacja, czyli przeniesienie zwłok z jednego miejsca pochówku do innego, to procedura, która może być konieczna z różnych powodów – od zmiany miejsca pochówku, po potrzeby śledztwa kryminalnego. Proces ten jest jednak skomplikowany i podlega ścisłym regulacjom prawnym. Wykonanie ekshumacji wymaga odpowiednich uprawnień, a także dostępu do odpowiednich narzędzi i sprzętu.

Przebieg ekshumacji i wymagane elementy

Proces ekshumacji polega na odkopaniu i usunięciu zwłok, a następnie na ich transporcie do nowego miejsca pochówku. Często wymaga to współpracy z wieloma instytucjami, w tym z lokalnymi władzami cmentarnymi, służbami medycznymi i prawnymi.

Do przeprowadzenia ekshumacji wymagane są różne dokumenty. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie odpowiedniej zgody na ekshumację, która może być wydana przez różne instytucje, w zależności od powodu ekshumacji. W niektórych przypadkach wymagane mogą być również inne dokumenty, takie jak akty zgonu, akty pochówku, czy zezwolenia na transport zwłok.

Ponadto, ekshumacje wymagają specjalistycznego sprzętu i narzędzi, które zapewniają odpowiednie warunki higieniczne i bezpieczeństwa. To obejmuje między innymi specjalistyczne worki na zwłoki, odzież ochronną dla pracowników, a także odpowiednie narzędzia do odkopania grobu i przeniesienia zwłok.

Kiedy można przeprowadzić ekshumację?

Ekshumację można przeprowadzić w kilku określonych przypadkach. Może to być na przykład sytuacja, gdy rodzina zmarłego chce przenieść jego zwłoki do innego miejsca pochówku, albo gdy ekshumacja jest konieczna w celu przeprowadzenia dodatkowych badań medycznych lub śledztwa kryminalnego.

Jednakże ekshumacja nie jest dozwolona w każdym przypadku. W niektórych sytuacjach, na przykład gdy minął określony okres od chwili pochówku, ekshumacja może być zabroniona, chyba że zostanie wydana specjalna zgoda. Ponadto niektóre religie i kultury mają bardzo ścisłe zasady dotyczące ekshumacji, które muszą być przestrzegane.

 • "Nie żyjemy, aby umierać...ale umieramy, aby żyć wiecznie"

  M. Buchberger
Wysokiej klasy pogrzeby oraz usługi kamieniarskie
Zapraszamy do sprawdzenia
naszej oferty usług pogrzebowych
ORKUS PROFESJONALNE USŁUGI POGRZEBOWE
Salon Pogrzebowy „Orkus” od roku 1990 cieszy się w Szczecinie renomą profesjonalnej firmy, która kredyt zaufania udzielony w dniach żałoby spłaca z szacunkiem i rzetelnością. Nasza misja obejmuje wsparcie bliskich zmarłej osoby i realizację przedstawionej koncepcji pochówku w atmosferze powagi i godności. Zgłoszenia możliwości współpracy przyjmujemy całą dobę. 
DANE DO KONTAKTU:
Salon usług pogrzebowych ORKUS
 • ul. Ku Słońcu 19
  71-073 Szczecin
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Biuro: tel. 91 485 63 33
  Biuro: fax. 91 485 64 44
  Biuro: kom. 601 794 048
 • Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe:
  tel. 91 485 68 56
ORGANIZACJA POGRZEBÓW:
OFERTA SPRZEDAŻY:

Copyright © 2023 www.orkus.com.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.