Clicky

Jak wygląda ekshumacja zwłok i kiedy można ją wykonać?

Ekshumacja to proces, w którym szczątki ludzkie są przenoszone z jednego miejsca pochówku do innego. Może być ona konieczna z różnych powodów, takich jak przeprowadzenie badań DNA w celu zidentyfikowania osoby, które szczątki zostały znalezione lub w celu przeprowadzenia autopsji w przypadku podejrzenia morderstwa, lub samobójstwa. Innym powodem, dla którego może być konieczna ekshumacja, jest przeniesienie szczątków do grobu rodzinnego lub na nowy cmentarz.

Jak przebiega proces ekshumacji?

Wydobycie zwłok wymaga uzyskania zgody na ekshumację od odpowiednich władz, takich jak rada parafialna lub prokurator. Następnie ekshumacja jest przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników, najczęściej z firmy, która świadczy odpowiednie usługi pogrzebowe. W ramach procesu ekshumacji usuwa się trumnę i jej zawartość, a także wszelkie inne materiały, które mogą znajdować się w grobie. Następnie przenosi się ciało do nowej trumny i nowego miejsca pochówku lub jest ono badane i identyfikowane  przed umieszczeniem w nowej trumnie i powrotem do pierwotnego miejsca spoczynku. Proces ekshumacji musi być przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa, które określają m.in. wymagania, dotyczące zabezpieczenia miejsca ekshumacji i transportu szczątków.

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Ekshumacja jest procesem, który wymaga specjalnych, uzasadnionych okoliczności. W Polsce ekshumacja może być przeprowadzona na wniosek rodziny zmarłego, a także z inicjatywy organów ścigania lub innych organów państwowych w celu przeprowadzenia autopsji, lub badań DNA. Może być także przeprowadzona w celu przeniesienia szczątków na nowy cmentarza, a w niektórych przypadkach ekshumacje przeprowadza się również w celu przeniesienia grobów z powodu klęsk żywiołowych lub projektów budowlanych. Należy pamiętać, że ekshumacje są dozwolone tylko wtedy, gdy istnieje uzasadniony cel prawny lub medyczny. Dodatkowo, przed przeprowadzeniem ekshumacji konieczna jest zgoda sądu.

 • "Nie żyjemy, aby umierać...ale umieramy, aby żyć wiecznie"

  M. Buchberger
Wysokiej klasy pogrzeby oraz usługi kamieniarskie
Zapraszamy do sprawdzenia
naszej oferty usług pogrzebowych
ORKUS PROFESJONALNE USŁUGI POGRZEBOWE
Salon Pogrzebowy „Orkus” od roku 1990 cieszy się w Szczecinie renomą profesjonalnej firmy, która kredyt zaufania udzielony w dniach żałoby spłaca z szacunkiem i rzetelnością. Nasza misja obejmuje wsparcie bliskich zmarłej osoby i realizację przedstawionej koncepcji pochówku w atmosferze powagi i godności. Zgłoszenia możliwości współpracy przyjmujemy całą dobę. 
DANE DO KONTAKTU:
Salon usług pogrzebowych ORKUS
 • ul. Ku Słońcu 19
  71-073 Szczecin
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Biuro: tel. 91 485 63 33
  Biuro: fax. 91 485 64 44
  Biuro: kom. 601 794 048
 • Całodobowe Pogotowie Pogrzebowe:
  tel. 91 485 68 56
ORGANIZACJA POGRZEBÓW:
OFERTA SPRZEDAŻY:

Copyright © 2024 www.orkus.com.pl Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.